Матеріали для утеплення будинку

Через підвищення тарифів на опалення питання вибору матеріалів для утеплення стін/фасаду будинку постає особливо гостро. Особливо це стосується теплоізоляції зовнішніх стін, адже саме вони мають найбільшу площу поверхні серед усіх конструктивних елементів будинку.

Влаштування зовнішньої теплоізоляції сприяє значному зменшенню тепловтрат, тому вибір зовнішнього утеплювача з усіх пунктів зору є вкрай важливим питанням.

Основні види зовнішнього утеплення

Найбільш розповсюдженими ізолюючими матеріалами для утеплення стін/фасадів житлових будинків є наступні:

  • Сипкі утеплювачі – керамзит, вермикуліт, перлит
  • Мінеральна вата (скловата)
  • Базальтова мінеральна вата
  • Спінені полімери – пінопласт, пінополіуретан, пінополістирол тощо
  • Ековата

Крім того, для зовнішньої теплоізоляції можливе використання очеретяних матів, тирси або спіненого скла. Проте, своїми параметрами вони значно поступаються вказаним вище теплоізоляторам і використовуються нечасто.

Плюси та мінуси утеплювальних матеріалів

Сипкі утеплювачі

сипучий утеплювач для стін

Цей різновид утеплювачів вважається екологічно чистим, оскільки не продукує шкідливих речовин та виробляється з природних матеріалів.

Керамзит уявляє собою легкий пористий будівельний матеріал, отриманий методом випалу глини.

Вермикуліт – це гірська силікатна порода, різновид гідрослюди, що відрізняється від звичайної слюди підвищеним вмістом води та слабкими  зв’язками між шарами.

Перлит (перлитовий щебінь) виробляється із вулканічного скла і візуально нагадує пісок або щебінь.

Коефіцієнти теплопровідності усіх сипких ізоляторів близькі, вони добре пропускають пару та мають високу екологічність.

Крім того, дані утеплювальні матеріали мають наступні переваги:

  • довговічність;
  • вогнестійкість;
  • стійкість до дії вологи;
  • не приваблюють гризунів;
  • не втрачають з часом експлуатаційних властивостейю

Існують і недоліки, які значно обмежують сферу застосування сипких ізоляторів:

  • достатньо висока теплопровідність;
  • влаштування зовнішнього утеплення стін утруднюється сипучістю матеріалів;
  • потребують зведення додаткової перегородки для засипки, що призводить до розширення фундаменту та його здороження;
  • сипкі теплоізолятори слід використовувати у комбінації з піноблоками або газобетоном, інакше важко отримати належний рівень теплозахисту.

Мінеральна вата

мінеральна вата для утеплення зовнішніх стін будинкуВ будівництві використовують декілька різновидів мінеральної вати у вигляді рулонів, плит або матів:

  1. Скловата.
  2. Базальтова вата.
  3. Ековата.

Найдешевшою є скловата, проте її технічні параметри та екологічні властивості далеко не найкращі.

Стіни найчастіше утеплюють недешевою базальтовою ватою, адже вона:

  • не горить і не руйнується під впливом високої температури;
  • влаштування теплоізоляції, на відміну від, наприклад, ековати не потребує спеціального обладнання;
  • на відміну від скловати, не пошкоджується гризунами.

Ековата так само має свої власні переваги:

  • низька теплопровідність (добре тримає тепло);
  • висока екологічність;
  • через вміст борної кислоти ековату не їдять миші.

Крім того, усі різновиди мінеральної вати завдяки своїй волокнистій структурі створюють чудову звукоізоляцію.

Недоліками вати на основі скла та базальту є вміст шкідливого для здоров’я формальдегіду та пилюка, яка містить частинки скла і гірської породи. Проте, якщо утеплення було виконане з належним дотриманням технологічних вимог, ймовірність попадання пилюки у дихальні шляхи мешканців практично нульова.

Утеплення з використанням мінвати завжди вимагає влаштування системи відведення вологи, адже будь‑яка вата малої щільності під дією вологи збивається та осідає, тому для зовнішньої теплоізоляції найкраще використовувати базальтове волокно.

На сьогоднішній день найбільш перевіреним матеріалом є кам’яна вата, оскільки скловата має незадовільні характеристики, а ековата надто різниться у ціні, технічних параметрах і технології нанесення.

Спінені полімери

спінені полімери для теплоізоляції стін будинкуСпінені полімери дуже широко використовуються для зовнішнього утеплення як у плитах – спінений/екструдований полістирол,  – так і у вигляді піни – піноізол, пінополіуретан тощо.

Спінені полімери мають наступні переваги:

  • Найкращі теплоізоляційні показники.
  • Стійкість до вологи та дії хімічних сполук.
  • Міцність та довговічність.
  • Великий термін експлуатації.
  • Швидкість і зручність монтажу.

Ідеальним варіантом зовнішньої теплоізоляції для усіх типів будівель, окрім дерев’яних, є паронепроникні полімерні утеплювачі.

Види спінених полімерів:

  1. Пінопласт – найдешевший матеріал, який швидко руйнується під дією сонячних променів і вимагає спеціального захисту від гризунів.
  2. Пеноплекс (екструзійний пінополістирол) має практично нульову паропроникність, міцний та довговічний матеріал, який не цікавить гризунів та може монтуватись на саморізах. Єдиний недолік – висока ціна
  3. Рідкі полімери – пенополіуретан та пеноізол – мають властивості подібні до пінополістирола. Їхнім недоліком є машинний спосіб нанесення.

Спільний недолік усіх полімерних теплоізоляторів – горючість та виділення токсичних речовин. Аби уникнути випадкового загоряння, їх слід захищати штукатуркою або навісною системою.

Утеплення фундаменту/цоколя

Утеплення фундаменту/цоколя можна виконати навіть звичайною землею, але найкраще це зробити надійними та сучасними методами – екструзійним пінополістиролом або пінополіуретаном.

Плити пінополістиролу укладаються починаючи від низу фундаменту до рівня підлоги якомога щільніше, а шви між ними заливаються монтажною піною. Потім утеплену пінополістиролом поверхню треба закрити облицюванням.

Пінополіуретан комбінує функції тепло-, гідро- та звукоізоляції. Наноситься пінополіуретан методом напилення з допомогою спеціального обладнання. Перевагою такої ізоляції є те, що покриття не має швів та зазорів через які у фундамент можуть проникати холод та волога.

Утеплення фундаменту/цоколя пінопластом не рекомендується, адже під дією вологи він швидко руйнується.

схема утеплення фундамента та цоколя

Утеплення даху

Утеплити дах можна скловатою, але найзручніше – базальтовою ватою. Можна також застосовувати пінополістирол, пінополіуретан та інші плиткові утеплювачі.

Слід зауважити, що полімерні покриття не рекомендується використовувати, якщо до будинку ставляться підвищені вимоги з пожежної безпеки.

В якості гідроізоляції рекомендоване використання гідроізоляційних мембран. Для створення високоефективної покрівлі слід використовувати спеціальну пароізоляційну мембрану.

покрівельний пиріг з шаром утеплювача

Усі утеплювачі і способи утеплення мають право на життя, але слід пам’ятати, що вони дають ефект лише тоді, якщо їхнє застосування доречне і при цьому витримані усі технологічні вимоги.

Перше, з чого слід почати – це вибір матеріалу. Вибираючи матеріли для утеплення будинку слід завжди пам’ятати про те, що скупий платить двічі, і не спокушатися надто низькими цінами на дешеві вироби, адже низька ціна означає водночас і низьку якість.