Утеплювач для стін — матеріал, що економить кошти

Особливості утеплення внутрішніх стін приміщення та його недоліки

утеплення внутрішніх стінВважається, що оптимальним способом утеплення стін є утеплення з зовнішньої сторони під штукатурку, вентфасад, цегляну кладку тощо. Проте, це правило добре працює лише для тих будівель, які ще тільки споруджуються, але для мешканців вже збудованих житлових будинків та квартир у багатоповерхівках не завжди існує можливість утеплення зовнішніх стін. У випадку, коли немає можливості змінити фасад будівлі або якщо відсутній доступ до зовнішньої поверхні стіни, нема іншого виходу, як утеплювати своє житло зсередини.
[product-catalogue id=”21″]

Проте, спеціалісти радять уникати утеплення внутрішніх стін, оскільки такий варіант має низку суттєвих недоліків:

 1. Точка роси зміщується всередину приміщення. Холодне повітря зустрічається з теплим на стику стіни і утеплювача, і на ньому утворюється конденсат. Стіна намокає і на її поверхні розвивається пліснява та грибок, теплоізоляція втрачає форму, вона відстає від стіни та руйнується, а разом із нею псується і декоративне оздоблення.
 2. Промерзла стіна втрачає здатність зберігати тепло і стає важко контролювати температуру повітря у приміщенні.
 3. Утеплення внутрішніх стін не забезпечує 100% теплоізоляції, оскільки не вдається досконало утеплити стики зовнішніх стін з внутрішніми перегородками.
 4. У приміщенні підвищується вологість повітря і погіршується його обмін, через що житло доведеться часто провітрювати, а це призведе до збільшення витрат на опалення.
 5. Зменшується корисна площа квартири.
 6. У відремонтованій квартирі доводиться демонтувати декоративне оздоблення, що ускладнює робочий процес та значно його здорожує.

Найнебезпечнішим є накопичення конденсату всередині приміщення. Частково уникнути цього можливо лише підібравши правильний утеплювач для стін і точно розрахувавши необхідну його товщину.

Мінімізація негативних наслідків внутрішнього утеплення

наслідки неправильного утеплення внутрішніх стінЯкщо все ж таки виникла потреба у внутрішньому утепленні, то потрібно захистити від вологи місце утворення точки роси, аби забезпечити сухість внутрішніх стін.

Для цього потрібно:

 • використати якісну гідроізоляційну мембрану;
 • вибрати утеплювач для стін з мінімальною паропроникністю, аби волога виводилась назовні, а не конденсувалась між утеплювачем та стінною поверхнею;
 • монтувати утеплювач щільно до стіни;
 • облаштувати у приміщенні вентиляційну систему;
 • правильно розрахувати товщину теплоізоляційного шару, виходячи із характеристик конкретного утеплювача, параметрів приміщення та кліматичної зони;
 • обробити стіни антисептиком.

Утеплюючи квартиру/будинок зсередини вкрай важливо позбавитись від можливих містків холоду, які зазвичай утворюються на стиках плит утеплювача у місцях примикання зовнішньої стіни до перекрить та внутрішніх перегородок. Для збільшення ефективності утеплювання теплоізолятор слід вкладати із забігом на внутрішні стіни, стелю та підлогу.

Матеріали для утеплення внутрішніх стін

 • Мінеральна вата

Цей утеплювач для стін не підходить для використання всередині квартири, але цей варіант використовують достатньо часто, оскільки мінвата проста у монтажі і відносно дешева.

Мінеральна вата випускається у формі плит та рулонів. Для утеплення краще використовувати вату у плитах через те, що рулонна вата добре всотує вологу, відтак утеплені нею стіни швидко намокають. При використанні плит ступінь ризику проникнення вологи можна понизити, але лише за умов правильного монтажу та використання якісної пароізоляції (поліетиленова плівка не підходить).

Слід пам’ятати, що якісний монтаж мінвати не вирішить остаточно проблему утворення конденсату, тому для утеплення внутрішніх стін краще розглянути інші варіанти.

 • Пінополістирол та екструдований пінополістирол (ЕППС)

Пінополістирол (пінопласт) надається до внутрішнього утеплення набагато краще за рахунок низьких теплопровідності, паропроникності та майже відсутньої гігроскопічності. До того ж цей утеплювач для стін міцний, має невелику масу і легко обробляється.

Пінопласт/ЕППС забезпечує достатньо ефективну теплоізоляцію приміщень, але не захищає від шуму, і при горінні виділяє токсичні сполуки. Крім того, ЕППС є достатньо дорогим матеріалом, але тут можна зекономити на пароізоляції.

 • Пінополіуретан, термоізоляційна штукатурка, спінений поліетилен, термофарба

Усі ці матеріали, крім першого, мало придатні для утеплення зсередини. Пінополіуретан нагадує монтажну піну. Цей утеплювач для стін надійно закріплюється на поверхні, швидко застигає, утворюючи монолітне покриття без жодних містків холоду. Проте, його недоліком є надто висока ціна і потреба у спеціальному розпилювачі.

Отже, для внутрішнього утеплення найкраще використати пінополістирол, який просто монтується і має цілком пристойні характеристики. За умови дотриманні усіх правил монтажу, він буде вельми надійно захищати будинок від холодів.

Утеплення зовнішніх стін/фасадів і потрібні матеріали

Утеплення зовнішніх стін набагато більш ефективний спосіб зменшити тепловтрати і зекономити сімейний бюджет, адже саме через неутеплені зовнішні стіни втрачається до 50% усього тепла будинку.

Крім того, утеплення фасадів не зменшує корисної площі та не сприяє накопиченню вологи у житлових приміщеннях.

У зовнішньому утепленні беруть участь усі перелічені вище матеріали, які використовуються для утеплення внутрішніх стін. До цього переліку можна додати, хіба що, ековату – екологічно чистий та безпечний утеплювач для стін з відмінними термо- та шумоізоляційними властивостями. Проте є у ековати і мінуси: складність монтажу, усадка, з часом часткова втрата утеплювальних властивостей, великий розбіг у цінах тощо.

Чим би ви не утеплювали квартиру/будинок ззовні, головне – ретельне дотримання технології зовнішнього утеплення, адже непрофесіоналізм та дилетантський підхід можуть призвести до того, що замість теплого, затишного помешкання ви отримаєте зруйновану грибками мокру та запліснявілу халупу.

В деяких випадках зовнішнє утеплення фасадів не дозволяється, оскільки це псує зовнішній вигляд будівлі – наприклад, якщо ви живете у споруді, що є пам’ятником архітектури, у новому будинку, або у будинку в центрі міста. В такому разі нічого не залишається, як утеплити квартиру зсередини.

Клаптикове, або точкове утеплення

Такий захід «енергозбереження» як клаптикове, або точкове утеплення (утеплення фасадів окремих квартир панельних будинків) є дуже розповсюдженою та вкрай небезпечною помилкою, адже призводить до утворення грибків та появи тріщин на фасаді.  Зберегти таким способом тепло не вдасться, а наслідки можуть бути, без перебільшення, катастрофічними – такими, наприклад, як цілковита руйнація капітальної фасадної стіни. І немає значення наскільки якісний утеплювач для стін ви використовуєте.

Крім того, мало хто знає, що в нашій державі клаптикове утеплення заборонене будівельними нормами і є порушенням, яке підпадає під дію Кодексу України про адміністративні правопорушення. Тобто ті, хто індивідуально утеплює власну квартиру, несуть за це адміністративну відповідальність і можуть бути покарані штрафом.