Теплоізоляція даху: які бувають утеплювачі?

Загальні відомості про утеплення покрівлі

Утеплення покрівлі, ймовірно, є одним з найважливіших і найвідповідальніших етапів влаштування або ремонту даху. Відомо, що саме на дах припадає до 35% тепловтрат, отже якісна теплоізоляція даху не розкіш, а розумний спосіб перетворити горище/мансарду у приміщення цілорічного використання, захистивши, водночас, внутрішні приміщення від несприятливих впливів зовнішнього середовища.

Серед додаткових переваг – значна економія на опаленні!

Усе вищевказане особливо стосується районів з холодними зимами – якщо ваш будинок має житлову мансарду обов’язково слід подбати про її належне утеплення, інакше проживання у холодну пору року в такому приміщенні стане абсолютно неможливим.

теепловтрати будинку

Що стосується літніх мансард або горищ під експлуатацією, то для них достатньо більш тонкого шару теплоізоляції, в ось горища, які не експлуатуються, утеплювати, як правило, немає жодної потреби, адже вони добре провітрюються, що запобігає гниттю дерев’яних дахових конструкцій.

Яким же саме чином утеплити дах, аби понизити тепловтрати будинку та підвищити його теплоефективність? Перш за все, слід правильно підібрати необхідні теплоізоляційні матеріали, а по-друге, визначитись з технологією монтажу, беручи до уваги конфігурацію даху, тип утеплювача та вимоги до приміщень, які розміщені безпосередньо під даховою конструкцією.

Також важливо зауважити, що першим кроком до теплої покрівлі є влаштування відповідної гідро- і пароізоляції – бажано на основі супердифузних мембран. Крім того, слід подбати про систему вентиляції, що особливо важливо для покрівлі із холодних матеріалів (метал тощо), які надто інтенсивно накопичують конденсат.

Принципи утеплення покрівлі

покрівельний пиріг з шаром утеплювачаДля утеплення даху влаштовують так званий утеплювальний «пиріг» з декількох шарів:

 • Гідроізоляція – запобігає проникненню вологи ззовні та накопиченню конденсату (спеціальний покрівельний гідробар’єр).
 • Теплоізоляція даху із волокнистих матеріалів.
 • Пароізоляція – (супер)дифузна мембрана.
 • Обшивка, яка закриває теплоізоляцію.
 • Декоративна обшивка (за бажанням).

Виконаний таким способом утеплювальний пиріг забезпечить сприятливий мікроклімат у мансардному приміщенні і не дасть вологості, яка значно знижує теплоізоляційні властивості, проникати в утеплювач для даху.

Важливе зауваження: така система ефективна лише за умови використання утеплювача, який вільно пропускає пару, тобто має високий коефіцієнт паропроникності, – наприклад, целюлозної вати (ековата). В усіх інших випадках слід передбачити наявність системи вентиляційних каналів.

Теплоізоляційні матеріали для утеплення покрівлі – що вибирати?

На сьогоднішній день будівельний ринок налічує достатньо багато матеріалів для утеплення покрівель. Усі матеріали для теплоізоляції дуже різні, із своїми характеристиками та властивостями. Оскільки універсального утеплювача не існує, кожен з них займає свою нішу та має власні переваги і недоліки.

Мінеральна або базальтова вата

Лідер серед покрівельних утеплювачів з перевагами, що важливі саме для покрівельного матеріалу: не горить, не підтримує горіння; пружна, добре тримає форму, без зазорів заповнює увесь потрібний простір, відносно дешева та розповсюджена, з нею легко працювати тощо.

утеплення даху мінеральною ватою

Проте, вата є вата, хоча і мінеральна, а недоліком будь-якої вати є її гігроскопічність, що призводить до намокання. Намокла ж вата не лише відразу втрачає усі свої теплоізоляційні властивості, але й стає абсолютно непридатною для подальшого використання – такий матеріал доведеться просто викинути. Але вихід є – достатньо захистити вату від намокання і вона довгі роки прослужить вірою і правдою.

мінеральна вата урсаВідомим виробником мінеральної вати є компанія Урса, яка пропонує ринку продукцію нового покоління із натуральних компонентів під маркою PureOne. Даний виріб має дуже високі характеристики в плані тепло- та звукоізоляції, не сиплеться, не розколюється і не деформується. За відгуками будівельників, це один із найкращих видів мінвати, чия пружність та жорсткість у півтора рази вища за аналогічні характеристики скловолоконних теплоізоляторів.

 

мінеральна вата белтепБелТеп – базальтова мінеральна вата від білоруського виробника вважається грамотним рішенням в плані створення багатошарових теплоізоляційних систем. Це екологічний, пожежобезпечний та низькогігроскопічний матеріал, що має високу жорсткість, добре тримає форму, легко ріжеться та монтується. За деякими параметрами він дещо поступається європейським аналогам, проте будівельники відгукуються про нього вельми схвально, як про гідного конкурента на ринку теплоізоляційних матеріалів.

мінеральна вата неманТеплоізоляційні матеріали із мінеральної вати Неман+ вже давно завоювали довіру споживачів будівельного ринку.  Неман+  забезпечує найвищий рівень теплозахисту завдяки низькому коефіцієнту теплопровідності, через що даний теплоізоляційний матеріал  не лише ефективно захищає приміщення взимку від холодів, але й влітку від перегріву.

Неман+ дуже зручний у монтажі, – адже завдяки еластичності, особливим розмірам та малій вазі монтується швидко, просто та майже безвідходно, не вимагаючи жодного кріплення. Виробляється виключно із природних компонентів – це екологічний та безпечний для здоров’я матеріал для теплоізоляції.

Пінополістирол/пінопласт

Пінопласт останніми роками набув незаслуженої популярності. Незаслуженої тому, що використання цього матеріалу в якості утеплювача для даху суперечить як технологічним умовам, так і техніці безпеки. Йдеться про те, що пінопласт при нарізанні дає нерівні, викришені краї, а це при укладці призводить до утворення шпарин між матеріалом та елементами дахової конструкції, які потім потрібно закладати. До того ж він має знаходитись під штукатуркою або стяжкою. Але найгіршим є те, що пінопласт горить та утворює вогняні краплі, що крапають. Тому ймовірність вижити в утепленій пінопластом мансарді, якщо там сталася пожежа, практично нульова.

Тим не менше, як будівельний матеріал, пінопласт має очевидні переваги – добрі ізоляційні властивості, мала вага, невисока ціна; – інакше кажучи, його треба застосовувати там, де він надається найкраще – для облицювання фасаду та під стяжкою підлоги.

утеплення даху пінопластом

Екструдований пінополістирол

Це покращений варіант пінопласту, але на відміну від попереднього має зовсім інші характеристики і дуже добрий для утеплення. Переваги даного матеріалу: не дуже горить, не підтримує горіння, не кришиться, легкий, міцний, довговічний, має високу вологонепроникність, видатні теплоізоляційні властивості тощо.

Екструдований пінополістиролу як утеплювач для даху використовується  дуже широко, проте і в нього є очевидні недоліки. Він не такий пожежонебезпечний як класичний пінопласт, але все ж таки горить, хоча це і компенсується здатністю до самозгасання.  Крім того, він руйнується під дією ультрафіолету та при контакті із складними вуглеводнями (сайдінг), і має обмеження по температурі при утепленні скатних покрівель.

Пінополіуритан

утеплення покрівлі пінополіуританом
Пінополіуретан стали використовувати для утеплення покрівель не так давно, проте він вже набув достатньої популярності. Цей матеріал уявляє собою групу газонаповнених пластмас і на 90% складається із газової  фази. Наноситься він методом напилення з допомогою спеціальної установки, тому абсолютно не залишає шпарин.

Пінополіуретан не горить, всотує мало вологи, тримає форму та небагато важить. Його головним недоліком як утеплювача є паронепроникність, через що при утепленні цим матеріалом слід додатково облаштовувати якісну вентиляційну систему.

Ековата

Целюлозна вата (ековата) – не горить, мало важить, безпечна для здоров’я людини, легко проникає у важкодоступні місця, будучи безшовним матеріалом дозволяє економити на опаленні, має доступну ціну та високу якість.

Недоліками ековати є її висока гігроскопічність, через що теплоізоляційні властивості матеріалу щороку дещо знижуються, а також зменшення об’єму в процесі експлуатації і нездатність витримувати високі температури. Крім того, ековата довго сохне при вологому способі нанесення і вимоглива до професійних навичок монтажників.

Хоча ековата має значну перевагу над мінеральною ватою, адже при намоканні не втрачає свої теплоізоляційних властивостей.

порівнюємо еквату з мінеральною ватою для утеплення даху

Піноскло

утеплення даху піносклом
Спінене скло (піноскло) – унікальний теплоізолятор з властивостями, що їх немає жоден з відомих утеплювачів. Піноскло поєднує непоєднуване – піну на газовій основі і силікатну масу. Піноскло наслідує свої властивості як від силікатного скла, так і від газу. В результаті піноскло характеризується наступними перевагами:

 • Легкість
 • Міцність
 • Хімічна та біологічна інертність
 • Водонепроникність
 • Термостійкість
 • Вогнестійкість
 • Довговічність

Недоліками піноскла є низька ударостійкість (некритично для утеплювача) і висока ціна через складний та трудомісткий процес виробництва.

Керамзит

Керамзит – екологічний природний матеріал у вигляді пористих гранул, який отримується шляхом випалу глини і має високі експлуатаційні показники.
утеплення даху керамзитом

Багато хто із забудовників вибирає керамзит в якості теплоізоляційного матеріалу через його високі технічні якості, такі як:

 • Шумоізоляція
 • Теплоізоляція
 • Морозостійкість
 • Вогнестійкість
 • Довговічність
 • Дешевизна

Недоліками керамзиту є те, що це нестійкий до вологи матеріал, тому утеплювати ним відсирілі мансарди абсолютно недоцільно.

Крім того, шар керамзиту має складати мінімум півметра, інакше його теплоізоляційні властивості різко погіршуються.

Вибір оптимального покрівельного утеплювача

Оптимальний утеплювач покрівлі має мати, з одного боку, високу паропроникність, тобто вільно пропускати водяну пару, а, з іншого, низьке вологопоглинання, аби попередити накопичення вологи у теплоізоляційному шарі.

Тобто, дах з таким утепленням водночас і «дихає», і захищає від протікань.

Ще одне питання – коефіцієнт теплопровідності. Чим він менший – тим ефективніша теплоізоляція даху. Орієнтиром тут слугує показник теплопровідності повітря – чим ближче до його значення теплопровідність вибраного утеплювача, тим краще теплозбереження даного матеріалу.

Основними експлуатаційними характеристиками утеплювача є:

 • Теплопровідність в умовах нормативної вологості
 • Міцність на стискання
 • Здатність до пружніх деформацій
 • Технологія монтажу

Крім того, слід брати до уваги і тип покрівлі – скатна, пласка, експлуатована, неексплуатована, – адже для кожного виду покрівель потрібен свій утеплювач для даху.

Наприклад, для утеплення скатних покрівель слід підібрати утеплювач на мінеральній основі (мінеральну вату) середньої жорсткості, значення якої залежить від кута нахилу скатів (крутизни), а для утеплення мансардного приміщення рекомендується використовувати вогнестійкий плитковий утеплювач покрівлі.

З іншого боку, утеплювач на пласкій покрівлі має витримувати значні механічні навантаження від снігу, вітру, людей, і тому має бути достатньо щільним та жорстким. Усі ці характеристики мають плиткові матеріали для теплоізоляції на базальтовій основі, екструдованого пінополістиролу або піносклу.

Помилки при облаштуванні теплоізоляції даху

Найбільш типовою і розповсюдженою помилкою при виборі покрівельного утеплювача є підбір матеріалу, виходячи з якогось одного параметру, – наприклад, щільності або коефіцієнту теплопровідності, –  що є величезною помилкою! Слід обов’язково враховувати буквально УСІ характеристики теплоізоляційного матеріалу – як механічні, так і теплотехнічні.

Дуже часто вибирають утеплювач для даху меншої товщини і щільності, ніж потрібно у даних експлуатаційних умовах. Буває, що рулонні матеріали для теплоізоляції настеляють на похилені, а навіть вертикальні поверхні, з яких вони просто зісковзують або ж стелять на плаский дах утеплювач покрівлі малої щільності, що призводить до руйнації покрівельного пирогу навіть при незначному механічному навантаженні.

Проте, правильний вибір утеплювача ще далеко не все – помилки у монтажі та недоцільна економія на матеріалах може звести нанівець усі ваші зусилля з облаштування ефективної покрівельної теплоізоляції. Якщо вона змонтована непрофесійно і з порушеннями монтажних правил – годі й казати про якість і довговічність усієї покрівельної конструкції!

Типовими помилками при облаштуванні покрівельної теплоізоляції можна вважати:

 • Відсутність гідро- та пароізоляції
 • Неправильно вибраний тип утеплювача
 • Неправильно підібрані товщина та щільність утеплювача
 • Монтаж теплоізоляції непрофесіоналами
 • Монтаж утеплювача з технологічними порушеннями
 • Залишені без уваги важкодоступні місця – вентканали, слухові вікна тощо
 • Не повністю закриті джерела та містки холоду
 • Занадто щільне укладання утеплювача
 • Зазори між шарами теплоізоляції
 • Надмірна економія на матеріалах

Треба пам’ятати, що товщину утеплювача покрівлі слід підбирати виходячи із теплотехнічних розрахунків і відповідно до кліматичної зони будівництва, а також довіряти проведення усіх робіт досвідченим професіоналам з відмінними рекомендаціями та бездоганною репутацією.

Саме це є головною гарантією того, що дах і мансарда вашої оселі будуть надійно захищені протягом багатьох років!