Як вберегти утеплювач від шкідників?

Відомо, що ефективно опалювати у зимовий період великий будинок занадто складно і надмірно дорого. Тому при будівництві або ремонті власної оселі люди, як правило, намагаються якомога щільніше додатково утеплити зовнішні стіни (між житловими та нежитловими приміщеннями), перекриття неопалювальних приміщень (веранда, горище), підлогу, стіни та стелю підвалу тощо.

Традиційними для використання утеплювальними матеріалами були та залишаються скловата і пінопласт, але перевага усе частіше надається сучаснішим та ефективнішим у плані теплозбереження ізоляційними матеріалам — ековаті, піносклу, пінобетону тощо.

Проте, дбаючи про захист від холодів, не слід забувати і про інші експлуатаційні характеристики утеплювача, серед яких важливе місце займає профілактика від різного роду шкідників — переважно гризунів та комах.

Найбільш дошкуляють власникам будинків миші, щурі та мурахи, які залюбки поселяються в утеплювачі, адже теплоізоляція забезпечує їм комфорт та захист.

Миші та щурі своїми гострими зубами здатні прогризти будь-який традиційний матеріал — особливо це стосується мінеральної вати та пінопласту. Отже, утеплювати будинки цими матеріалами вкрай не рекомендується, оскільки саме вони створюють сприятливі умови для гніздування гризунів.

Гризуни здатні у надзвичайно короткий час перетворити теплоізоляційний матеріал на порохно, а якщо вони ще й принесуть потомство, то вигнати їх із житла буде вкрай нелегко.

Проте, в утеплювачі можуть селитися не лише гризуни, але й різні комахи, яких, у першу чергу, приваблюють каркасні та дерев’яні споруди. Саме тут вони можуть знайти укриття та сховатись від цікавих очей. Таким чином, в будинку з натурального дерева вільно почуваються не лише щурі та миші, але й жуки, мухи та мурахи.

Серед усіх комах мурахи є найчастішим гостями дерев’яних домівок — особливо це стосується таких видів мурашок, як садові чорні, садові жовті, дернові та мурахи‑деревоточці, які є справжньою грозою дерев’яних перекриттів.

Комахи у своїй більшості не вживають утеплювач як їжу, але прокладають у ньому ходи та влаштовують гнізда.

Існує низка теплоізоляційних матеріалів, які в силу своєї природи в принципі не здатні захистити будинок від гризунів та комах, а саме:

  • Фіброліт
  • Пінопласт (пеноплекс, пінополістирол)
  • Сотопласт
  • Спінений поліетилен
  • Арболіт
  • Деревно-стружкова плита (ДСП)
  • Деревно-волокниста плита (ДВП)

Ці види утеплювачів вкрай не рекомендуються для облаштування теплоізоляції, — отже, слід підшукати такі матеріали, в яких не заведуться ані гризуни, ані комахи.

Якщо ви бажаєте жити у теплому та безпечному будинку, слід звернути увагу на сучасні міцні, довговічні та абсолютно непривабливі для будь-яких шкідників види утеплювача.

В якості безпечних можна порекомендувати наступні види теплоізоляційних матеріалів:

  • Піноскло
  • Керамзит
  • Ековата
  • Пінобетон та піно блоки
  • Піноізол (рідкий пінопласт)
  • Екструдований пінополістирол

Піноскло не піддається дії грибів, бактерій, гризунів та комах. Але утеплювач з піноскла має бути щільним, без пустот — лише в такому випадку у ньому не оселяться гризуни.

Піноскло тривалий час зберігає свої теплоізоляційні властивості і не розкришується за пару років, як це стається зазвичай з пінопластом або мінватою.

Керамзит так само добре захищає житло від гризунів, особливо, якщо його вироблено з якісної глини. Використовують керамзит або у вигляді засипки, або виготовляють з нього керамзитобетон. Цей матеріал не лише добре захищає від шкідників, але й є екологічно чистим. Особливо сприятливий вплив справляє керамзит на дерев’яні підлоги, термін служби яких подовжується аж до 50 років.

Ековата, незважаючи на те, що завдяки своєму складу (80% целюлози) мала б ідеально надаватись до проживання мишей, насправді є для них вкрай некомфортною через вміст ортоборної кислоти, яка викликає у гризунів сильну спрагу і призводить до їхньої загибелі через обезводнення. При цьому ековата є абсолютно безпечною для людини, має видатні теплоізоляційні властивості і не гниє через наявність в її складі антисептика.

Пінобетон (піноблоки) уявляє собою бетон з пористою структурою. Цей утеплювач використовують виключно для зовнішнього утеплення, а також для облаштування дахів та підлог.

Пінобетон має відмінні теплоізоляційні властивості, легкий в обробці, не пошкоджується жодними шкідниками, не підвладний гниттю і є абсолютно екологічним та безпечним для здоров’я людини.

Піноізол, або рідкий пінопласт — не піддається дії грибків та мікроорганізмів, його не гризуть миші та щурі, у ньому не заводяться комахи. Це довговічний та нетоксичний теплоізоляційний матеріал, який забезпечує комфорт у будь-якому приміщенні.

Екструдований пінополістирол має чудові теплоізоляційні властивості та є абсолютно безпечним утеплювальним матеріалом. Даний утеплювач найбільш ефективний для утеплення підлоги, стін, підвальних приміщень та пласких покрівель.

Як відомо, звичайний пінополістирол жодним чином не гарантує відсутність мишей, комах, хробаків та інших непрошених гостей, але використання екструдованого пінополістиролу такі гарантії дати може.

Йдеться про те, що даний утеплювач, вироблений методом екструзії, має міцну замкнену структуру, в результаті чого цей матеріал не кришиться, а гризуни не виявляють до нього жодної цікавості.

Усі міри з захисту від гризунів та комах слід передбачати ще на етапі будівництва. Але якщо вони не були прийняті, залишається якимось чином відлякувати шкідників.

Якщо йдеться про гризунів, то найпростіше — завести кота‑мишолова. Можна також встановити електронний відлякувач. Також треба підтримувати чистоту та зберігати продукти у недоступних для гризунів місцях. Використовувати отруту вкрай не рекомендується, оскільки її застосування спричинить загибель гризунів прямо у гніздах. Крім того, існує ризик отруєння і самих мешканців.

Можна спробувати використання народних засобів (хвоя, тютюн, м’ята, полин, борна кислота тощо ), але їхня ефективність не доведена.

Якщо усе перелічене вище не помагає, слід звернутись у санепідемстанцію для проведення дезінфекції та дератизації.

Для боротьби з комахами використовуються інсектициди та засоби побутової або спеціальної  хімії. Проте, слід пам’ятати, що застосування будь-яких хімічних препаратів є небезпечним, особливо якщо в домі є діти або домашні тварини. В такому випадку можна скористатись домашніми рецептами, хоча вони і не завжди є ефективними. Якщо ж нічого не допомагає — скористайтесь послугами професіоналів.

Найоптимальніший варіант захисту від усіх можливих шкідників — правильний вибір утеплювача та його монтаж з ретельним дотриманням усіх технологічних вимог. Лише сучасні матеріали та технології дозволять вам перетворити свою оселю на неприступну для шкідників фортецю.