Екструдований пінополістирол: за і проти

Найякісніші утеплювачі відрізняються чудовими теплотехнічними характеристиками, стійкістю до вологи і великим терміном служби. Якщо мінеральні вироби з часом втрачають свої властивості через перезволоження, то екструдований пінополістирол абсолютно не змінює своєї теплопровідності у вологих умовах. Завдяки своїй вологонепроникній структурі пінополістирол дозволяє обходитися без гідроізоляції і пароізоляції. Крім відмінних теплоізоляційних здібностей екструдований пінополістирол проявляє високі шумоізоляційні властивості. Він є досить міцним матеріалом, тому його можна застосовувати для утеплення підземних конструкцій будівлі, укладаючи плити безпосередньо в грунт. Завдяки такій великій кількості переваг даний матеріал користується дуже великою популярністю на ринку, і в представленій статі ви зможете дізнатися інформацію про всі його особливості.

Внутрішня структура утеплювача

Пінополістирол виробляється за технологією екструзії з використанням стиролу, який також застосовується для виготовлення звичайного пінопласту. Однак екструдований матеріал кардинально відрізняється від пінопласту і володіє кращими характеристиками. Якщо простий пінопласт є виробом, що складається з великої кількості склеєних між собою гранул сферичної форми, то екструдований пінополістирол володіє однорідною пористою структурою, що робить його більш міцним. Такий виріб служить довше, ні пінопласт, і може піддаватися більш серйозним навантаженням. Певний час для вирішення багатьох задач майстри використовували пінопласт, але з появою екструдованого пінополістиролу популярність пінопласту значно зменшилася – на сьогоднішній день його використовують не так часто.

Переваги екструдованого пінополістиролу:

  • Простий спосіб монтажу.
  • Не боїться води, не вбирає вологу.
  • Тривалий термін служби.
  • Не деформується, не дає усадки.
  • Не містить шкідливих компонентів.
  • Невелика вага.
  • Демократична ціна.

Сфери застосування пінополістиролу і особливості його монтажу

Сфера застосування екструдованого пінополістиролу є дуже великою – цей утеплювач підходить для теплоізоляції практично всіх елементів будівлі, включаючи підвали, вимощення і фундаменти. Його використовують для теплоізоляції дахів, зовнішніх стін, внутрішніх перегородок, плит перекриттів, підвальних приміщень, горищ та мансард.

Завдяки наявності шипів і пазів плити екструдованого пінополістиролу легко стикуються з утворенням щільних з’єднань які не продуваються вітром. При монтажі цього утеплювача відпадає необхідність в укладанні паро- і гідроізоляційних плівок, а також вітрозахисних мембран, так як структура пінополістиролу є вологонепроникною.

Пінополістирол може зберігати свої основні характеристики при будь-яких температурах (від -50 до +75 градусів). Якщо він піддається впливу вологи, то його теплотехнічні параметри не знижуються, так як всередині матеріал залишається сухим. При контакті з лугами і солями утеплювач не розкладається, що дозволяє укладати плити пінополістиролу прямо в грунт.

Цей утеплювач характеризується більш високими теплоізоляційними властивостями в порівнянні з кам’яною ватою і скловатою, що дає можливість використовувати менш товсті плити з метою економії корисної площі. Матеріал не деформується, зберігає свої первинні розміри протягом довгих років. У зв’язку з цим в середині теплоізоляційного шару не виникають щілини. На відміну від волокнистих утеплювачів, пінополістирол не ущільнюється, не злежується з роками.

Недоліки екструдованого пінополістиролу

Істотний мінус даного утеплювача полягає в тому, що він дуже вразливий до впливу нафтопродуктів, фарб, ацетону та інших агресивних хімікатів. Навіть невелика кількість їдкого компонента може негативно відбитися на стані теплоізоляції. Також пінополістирол руйнується під впливом сонячних променів.

Ще один недолік утеплювача полягає в тому, що він виділяє велику кількість токсичних газів і диму при горінні. Під дією високої температури екструдований пінополістирол плавиться, зменшується в об’ємі. Використання екструдованого пінополістиролу вимагає дотримання строгих правил пожежної безпеки.

Економічна вигода від застосування пінополістиролу

Незважаючи на те, що цей матеріал має більш високу вартість у порівнянні зі звичайним пінопластом, його застосування вважається економічно виправданим. Завдяки тому що екструдований пінополістирол більш міцний і довговічний, з його допомогою можна створити надійну і ефективну теплоізоляцію, яка справно прослужить багато років.

Пінополістирол набув широкого застосування завдяки тому, що ціна на пінопласт низька, його легко знайти і купити, з полістиролом легко працювати. Пінопласт в 10 разів легше, ніж мінвата, тому ціна на клей для пінопласту і термодюбель значно нижча, ніж на аналогічні матеріали для мінеральної вати. Також слід зазначити те, що ціна на декоративну штукатурку для пінополістиролу екструдованого типу досить низька, так як підходить будь-яка звичайна фактура з мішків або декоративна акрилова штукатурка в відрах.

Завдяки тому, що супутні матеріали і ціна на утеплення пінопластом є нижчою ніж утеплення мінватою, то в загальному, з послугами і матеріалами, утеплення екструдованим полістиролом обійдеться на 35% дешевше, ніж мінеральною ватою аналогічної товщини. Ціна на пінополістирол безпосередньо залежить від курсу долара, так як сировина для виробництва пінопласту є виключно імпортною. В цілому, економічна вигідність даного матеріалу в поєднанні з його високими експлуатаційними показниками роблять його самим оптимальним вибором для використання у великій кількості ситуацій пов’язаних з утепленням будівель.

Екструдований пінополістирол в порівнянні з іншими утеплювачами

Як правило, при утепленні будинків виникає вибір між пінополістиролом і мінеральною ватою – ці два утеплювача найбільш конкурентоспроможні і поширені. Як вже було сказано вище, мінеральна вата є менш вигідним рішенням з економічної точки зору, але це не єдина її відмінність. Пінополістирол більш зручний у монтажі так як виділяється підвищеною міцністю і пружністю, легко піддається шліфовці і різанню. Серед експлуатаційних переваг екструдованого пінополістиролу на фоні мінвати слід зазначити його більш високу опірність тепловтратам, здатність не пропускати і не накопичувати пар в приміщенні.

Якщо говорити про скловату, то вона поступається даному матеріалу в тому, що вбирає вологу втрачаючи свої експлуатаційні показники, більш складна в монтажі, схильна до появи шкідливих мікроорганізмів, але при цьому вона більш пожежобезпечна так як плавиться лише при дуже високих температурах і непідвладна горінню.

Ще одним утеплювачем який може привернути увагу є керамзит, але він характеризується меншою сферою застосування, займає більше місця і в цілому його експлуатаційні характеристики багато в чому поступаються екструдованому пінополістиролу, тому він підходить для вирішення інших завдань.